Buty ślubne Kate Middleton, Lady Diana i Wiktoria

Trzy wieki historii, trzy wielkie królewskie wesela i…trzy pary ślubnych butów. Królowa Wiktoria, Lady Diana, Kate Middleton ślubnie – czyli jak zmieniał się fason i styl ślubnych butów monarchii brytyjskiej.

Ślubne buty Królowej Wiktorii – wiek XIX

Królowa Wiktoria Hanowerska wstąpiła na tron, zaledwie miesiąc po swoich 18 urodzinach i rządziła przez ponad 63 lata. Jej postać fascynuje badaczy do dnia dzisiejszego. Wiele ciekawych informacji o życiu jej i angielskiego dworu II połowy XIX wieku znaleźć można w pamiętnikach, które Wiktoria bardzo skrupulatnie prowadziła od 1832 roku aż do chwili śmierci w 1901 roku. 10 lutego 1840 roku Królowa Wiktoria poślubiła swojego kuzyna, księcia Alberta Sachsen-Coburg-Gotha. Osobowością Alberta była oczarowana od pierwszego spotkania. Byli bardzo szczęśliwym małżeństwem, łączyła ich prawdziwa, głęboka miłość. Ślub Wiktorii i Alberta odbył się w kaplicy królewskiej St. James.

Królowa w dniu ślubu ubrana była w białą satynową sukienkę obszytą koronką Honiton (rodzaj angielskiej koronki w charakterystyczne roślinne motywy), welon z takiej samej koronki i białe satynowe buty. Były to płaskie buty, z szerokim i zaokrąglonym przodem, ozdobione tasiemkami, mocowanymi wokół kostek, które dodatkowo stabilizowały stopę. Wyglądem do złudzenia przypominały baletki. Był to charakterystyczny styl obuwniczy tamtych czasów. Stopy Wiktorii miały zaledwie 9 cali długości (ok. 22,5 cm), co oznacza, że nosiła rozmiar 35,5 butów.

Ślubne buty małe królewskie stopy zostały wykonane w manufakturze królewskiego szewca Gundry&Sons. Monogram, znajdujący się na wewnętrznej stronie prawego buta zawiera informacje o wykonawcy i jego adresie oraz napis: „Dla Królowej” Gundry&Sons Boot and Shoemakers to the Queen 1 Soho Square, London. Buty Królowej Wiktorii można zobaczyć tu.

Ślubne buty Księżnej Diany – wiek XX

Chyba najbardziej romantycznym i spektakularnym ślubem królewskim pozostanie w pamięci wielu ślub Lady Diany i księcia Karola. Diana miała zaledwie 19 lat, gdy poślubiła Karola. Ślub stulecia odbył się 29 lipca 1981 roku w londyńskiej katedrze św. Pawła. Diana miała na sobie zaprojektowaną przez Elizabeth i Davida Emanuelów suknię z jedwabnej tafty z ogromnymi bufiastymi rękawami i ozdobionym falbankami dekoltem. Suknia ozdobiona była koronką, ręcznym haftem, cekinami i 10 tysiącami pereł. Za Dianą ciągnął się prawie ośmiometrowy tren z tafty koloru kości słoniowej i starej koronki.

A buty? Równie okazałe i efektowne. Haftowane jedwabne pantofelki, zaprojektowane i wykonane przez Clive’a Shiltona były bogato inkrustowane. 150 pereł i ponad 500 cekinów pokrywało centralny motyw – rozetę w kształcie serca na przyszwie obydwu butów. Dopełnieniem wyglądu butów był wytłoczony wokół małego serca insygnia „C&D” (Carles&Diana). Buty Diany, podobnie jak buty królowej Wiktorii miały niski obcas – ze względu na wysoki wzrost Panny Młodej, by podczas ślubu nie była wyższa od Karola.

Ślubne buty Kate Middleton – wiek XXI

Spekulacjom na temat sukni ślubnej, butów i dodatków, jakie wybierze Kate Middleton nie było końca. Na naszym blogu my również zastanawialiśmy się, jakie buty wybierze Panna Młoda. W dzień królewskiego ślubu przedstawiliśmy Wam szkice butów, jakie trzech słynnych projektantów mody proponowało dla Kate.

A co – dziś już żona Księcia Wiliama – założyła na nogi tamtego dnia? Buty, które wybrała Kate to pantofle na wysokim obcasie domu mody Alexander McQueen. Wykonane ręcznie przez następcę McQueena – Sarah Burton i jej zespół projektowy z satyny w kolorze kości słoniowej i koronki. Do dziś nie ma jeszcze oficjalnych zdjęć butów, które miała na sobie Kate w dniu ślubu, ale wiadomo, że wzór koronki był bardzo podobny do tego, który widać na poniższych zdjęciach butów McQueena:

Wzór koronki dopasowano do wzoru na sukni ślubnej i wyhaftowano ręcznie w Royal School of Needlework. Podobno w trakcie pracy nad koronką hafciarze co 30 minut myli ręce, a co trzy godziny zmieniano igły na nowe – by pozostały ostre i czyste!

McQueen daje swoim klientom możliwość zakupu butów podobnych do tych, które do ołtarza założyła Kate – mają ok. 11-tocentymetrowy obcas, pokryte są podobną koronką i kosztują, bagatela…995$ za parę.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Dodaj do ulubionych
  • Drukuj
  • Grono.net
  • Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>