Koturny, czyli buty na wysokim poziomie

Popularność koturnów przypomina wykres sinusoidy. Raz jest ogromna, innym razem na poziomie zera. W tym roku wchodzimy na ścieżkę wznoszącą. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tych butów.

Obcas jest gruby i tworzy jedną całość z resztą podeszwy. Tak wyglądają koturny. Nieco inaczej niż buty na szpilkach, gdzie obcas, umieszczony na spodzie pięty, jest oddzielną częścią podeszwy. Wysokość waha się od niewielkiego podniesienia na pięcie do kilku-kilkunastu centymetrów.

W sezonie wiosna-lato 2011 miłośniczki butów na koturnie naprawdę będą miały w czym wybierać!

Setki nowych wzorów butów na koturnach pojawiają się każdego roku, w zależności od panujących trendów. Koturny kauczukowe, korkowe, pokryte materiałem przypominającym słomkową włóczkę – ważne by były wysokie – im wyższe, tym lepsze! Ale koturny to nie nowość na wybiegach. Skąd wziął się taki fason butów?

Włoski design

Początki butów na koturnie sięgają lat 30-tych XX wieku. W 1935 roku włoski projektant Salvatore Ferragamo stworzył ortopedyczne buty na wysokiej podeszwie. W 1936 natomiast wprowadził do mody koturn jako rodzaj obcasa. Ferragamo używał do produkcji swoich butów korka i drewna, z powodu braku skóry i gumy, przy czym koturny wykonane z korka stały się wkrótce bardziej popularne niż drewniane – były lepsze, bo lżejsze, poza tym materiał ten okazał się mocny i trwały.

Wojenne perypetie

W czasie II wojny światowej, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, ich popularność wzrosła. Skóra i guma były materiałem deficytowym, więc buty na koturnie – wykonane z korka lub drewna – stały się doskonałą alternatywą. Moda tamtych czasów przekonywała do butów na wyższym obcasie, koturny dodawały „wysokości”, a przy tym łatwiej było w nich chodzić niż na wysokiej szpilce.

Szalone lata 70-te

Buty na koturnie powróciły na wybiegi i na ulice w latach 70-tych XX wieku. Wzory stały się bardziej krzykliwe, wielobarwne, czasem wręcz szokujące, skandalizujące. Buty na koturnie zaczęli nosić zarówno kobiety, jak i mężczyźni – w przeciwieństwie do czasów II wojny światowej, gdy tego rodzaju obuwie było przeznaczone wyłącznie dla kobiet.

Powroty

Buty na koturnie powróciły w wielkim stylu w latach 90-tych. Na wybiegach pojawiły się wówczas trampki na koturnie i szybko przeniosły się na ulice całego świata. Takie wysokie trampki na koturnie pokochali celebryci, a młodzież chętnie odwzorowywała tę modę. Później na moment zniknęły, by powrócić już w XXI wieku. W jakiej formie? O tym wkrótce!

Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Dodaj do ulubionych
  • Drukuj
  • Grono.net
  • Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>