Made in USA

Jak się chodzi w Ameryce? Coraz częściej w butach made in USA. Robionych ręcznie, jak za czasów Theodora Roosevelta. Tak przynajmniej twierdzi reporter dziennika New York Times, który opowiada o producentach takich butów.

Zdaniem cytowanego w tekście Joe Merrilla, trzydziestoczterolatka z miasteczka Port Washington w Wisconsin, nauka zawodu trwa około roku. Dopiero wówczas z kawałków skóry i innych materiałów tworzyć można buty na poziomie. Sam Merrill zajmuje się tym od trzech lat i uważa się za pełnego profesjonalistę.

Jeszcze kilka lat temu dla takich jak on perspektywy były marne. Powiedzenie, które krążyło w jego fabryce mówiło, że wraz ze śmiercią kolejnego sześćdziesięcioletniego emeryta odchodzi kolejny klient. W katastrofalnym, czwartym kwartale 2008 roku firma musiała nawet zwolnić 8 proc. zatrudnianych ludzi. Perspektywy były tak czarne, jak czarna pasta do butów. W tamtym czasie tylko 1 proc. wszystkich butów sprzedawanych w USA pochodziło z tego kraju.

źródło: nytimes.com

Dzisiaj wszystko wygląda inaczej. Firma zatrudnia nowych ludzi, od stycznia 2010 aż 118 osób. Przez ręce każdej z nich przechodzi nawet do 400 par butów dziennie w procesie, który obejmuje 220 kolejnych etapów: od przygotowania skóry po ostatnie polerowanie. Gotowa para kosztuje, bagatela, 325 dolarów. Ceny innych ręcznie robionych butów mogą dochodzić nawet do 600 dolarów za parę.

Dlaczego ludzie gotowi są płacić takie pieniądze za obuwie? To proste – dobry but, jeśli jest właściwie traktowany, może służyć nawet przez 20 lat.

Jak doszło jednak do tego, że importujący masowo tanią chińszczyznę Amerykanie zaczęli kupować buty produkowane przez rodzime firmy? I płacić za nie dziesięć razy więcej? W przypadku opisywanej przez New York Times’a firmy przyczyną zmiany był inwestor, który przejął przedsiębiorstwo w 2008 roku. Nowy właściciel zatrudnił nowego szefa, który odważył się na: wprowadzenie nowych krojów, użycie nowych wzorów i eksperymenty estetyczne. Ale również przywrócenie modeli, które kiedyś były popularne, a później zostały zapomniane. Te ostatnie okazały się strzałem w dziesiątkę – znalazły się na topie listy najlepiej sprzedających się butów.

Jaki wniosek wyciągnąć można z tego tekstu? Po pierwsze: zawsze warto płacić za dobre buty. Po drugie: trwałe i dobrze zaprojektowane buty są zawsze dobrym pomysłem. I po trzecie: warto się zmieniać i dostosowywać do nowych trendów pamiętając o tym, co zostało w przeszłości.

O ręcznie robionych butach możecie poczytać tutaj.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Dodaj do ulubionych
  • Drukuj
  • Grono.net
  • Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>